V polovici februára vyjde dlho pripravovaný DVD sprievodca, pre mladých dospelých odchádzajúcich z detského domova, ale aj pre tých, ktorí hľadajú informácie tohto typu.

Viac ako hodina životných skúseností a užitočných informácii je určená deťom, ktoré si nevedia predstaviť ako vyzerá život po odchode z detského domova, čo všetko je potrebné si vybaviť, kam sa treba nahlásiť a o čo všetko sa onedlho budú musieť postarať sami. Dôležité informácie sú prepájané príbehmi šiestich mladých ľudí, ktorí sa museli naučiť starať o seba sami.

DVD je rozdelené do dvoch dielov. Úvodná časť sa zaoberá prípravou na odchod z detského domova, hovorí o možnostiach kam po odchode z domova odchovanci môžu odísť a aké chyby najčastejšie robia. Druhá časť ponúka informácie o prvých krokoch, ktoré je potrebné urobiť, na aké úrady sa nahlásiť a aké je to hľadať si prácu. Informácie rozprávajú tí, ktorí si sami museli všetkým prejsť, a zároveň zdieľajú svoje skúsenosti.

DVD bude okrem videa obsahovať užitočné dokumenty, ktoré si bude možné následne vytlačiť. Ide o tlačivá na úrady a dôležité materiály. V prílohách bude zároveň ukážkovo vyplnený formulár ako pomôcka. Tento projekt je podporený prostredníctvom Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie. (JG)

Príprava DVD

Počas natáčania

 

Počas natáčania

Počas natáčania