V septembri sme v rámci projektu Veľký krok do života, podporeného dánskou nadáciou The VELUX FOUNDATIONS, vycestovali do Švédska, aby sme zažili inovatívne metódy a prístupy k práci s cieľovou skupinou podobnou tej našej, ale aj s inými ľuďmi ohrozenými sociálnym vylúčením. Náš švédsky partner pripravil pre zamestnancov Relevantu a SED Veľký Slavkov exkurziu do viacerých švédskych zariadení. Začali sme návštevou menšej biofarmy, kde sme mohli vidieť pestovanie a spracovanie quinoi. Nasledujúci deň sme navštívili rehabilitačné centrum, v ktorom sa venujú pracovnej terapii, osobnostnému, sociálnemu i psychologickému rozvoju klientov, individuálne či v rámci podporných skupín. V meste Nässjö sme absolvovali stretnutie s organizáciou, ktorá sa venuje klientom zo sociálne znevýhodneného prostredia, najmä ľuďom so závislosťami.

V meste Jönköping sme navštívili „ľudovú školu“ druhej, tretej až štvrtej šance. Ľudia, ktorým sa v mladosti nepodarilo získať vzdelanie, tu dostávajú ďalšie príležitosti na kvalifikáciu a následne aj lepšie zaradenie do pracovného života a spoločnosti. Poslednú zastávku našej pracovnej cesty sme absolvovali v komunite Råslätt, kde žijú ľudia mnohých národností, ktorých miestni inkluzívne nazývajú „novými Švédmi“. Na sídlisku známom zvýšenou kriminalitou vybudovali stredisko, v ktorom pracujú s rizikovou a znevýhodnenou mládežou, ktorej sa snažia poskytnúť najmä tréningy ale aj priestor pre zmysluplné trávenie voľného času. Zo Švédska sme si so sebou priniesli množstvo inšpirácií, ale aj konkrétne metodiky, ktoré sa budeme snažiť implementovať v našej práci. Sme radi, že sme nadviazali nové kontakty pre ďalšiu spoluprácu a výmenu poznatkov.

Fotografie z tréningu vo Švédsku nájdete v Galérii.

Ďakujeme nadácii The VELUX FOUNDATIONS, že sme vďaka jej podpore mohli vycestovať do Švédska, v mnohých smeroch rozšíriť svoj obzor a získať nový pohľad na našu prácu.