Autorka článku Paťka Horváthová z Domova na polceste Hniezdo (na fotografii vľavo) sa zúčastňuje školení osobnostného rozvoja, na ktoré nadväzujú zážitkové tábory organizované Relevantom a SED Veľký Slavkov. Tábor Máš na viac! sa konal v Necpaloch od 2.7 do 7.7.2017.

Semfest vyjadruje túžbu organizátorov, aby pre mladých ľudí bol skutočne ich festivalom, kde by mali priestor prezentovať svoje umenie, stretnúť sa s mnohými skvelými ľuďmi a byť s Pánom Ježišom. Život na tejto Zemi je príliš krátky na to, aby sme ho len tak premárnili. Preto festival dostal slogan „Nepremárni život – stál priveľa“. Semfest sa konal začiatkom júla v Necpaloch neďaleko Martina v areáli Cirkevného zboru ECAV.

Organizátori, ktorí celý festival pripravovali našim sociálnym pracovníkom dali ponuku pre nás dievčatá a chlapcov z domovov na polceste, aby sme tábor strávili s dobrovoľníkmi na Semfeste. Ten si vyžadoval kopec príprav, do ktorých sme sa zapojili aj my. Festival bol pre nás teda zároveň aj táborom. Malo to svoje čaro 🙂

Program festivalu sa konal vo viacerých stanoch. V každom z nich sa dialo niečo iné a každý si tak mal možnosť nájsť, čo ho zaujímalo. Jeden z tých stanov bol aj náš. Predávali sa v ňom výrobky dievčat – náušnice, mydlá a maľované tričká.

Mám pocit, že mnoho ľudí, ktorí tam boli, spájala viera v Boha. Mohli sme si vypočuť osobné svedectvá ľudí, ktorí bojovali boje viery a mohli sme zároveň spoznať Boží plán v ich životoch, o ktorý  sa s nami chceli podeliť.

Ja osobne som z celého tábora a Semfestu tak nakopnutá. Uvedomila som si, že mnohí ľudia sa sťažujú na svoju životnú situáciu, súkromný i pracovný život. Často si však pritom vôbec neuvedomujú jednu dôležitú vec, a to, že len oni sami a nikto iný nie je strojcom ich šťastia. Ak sú s niečím nespokojní, je potrebné robiť niečo pre to, aby sa to zmenilo. Takýto krok pritom nemusí byť hneď veľký, stačí začať malým krokom, ktorý môže postupne naštartovať maratónsky beh. Preto ak máme cieľ, ale ovláda nás strach, je potrebné si povedať “dosť” a ísť si za naším cieľom. Tiež som si uvedomila, že ak prestanem tam, kde som urobila chybu, nikdy sa nič nenaučím.

Veľmi sa mi páčila aj aktivita týkajúca sa financií. Tam som si mohla predstaviť aké je ťažké, keď mladý človek po odchode z domova prefláka odchodné a nemá ako vyžiť či zaplatiť si ubytovanie. A potom berie všelijaké pôžičky atď. Myslím si, že video o obchodovaní s ľuďmi, ktoré premietali naši sociálni bolo niečo, čo pomohlo všetkým dievčatám a chlapcom vžiť sa do tých, ktorí boli vo filme a uvedomiť si, že pri hľadaní práce v zahraničí treba byť opatrný.

Takže ja ďakujem za celý tábor a Semfest 🙂

Paťka Horváthová