Schopnosť a ochota dávať sú témou 4. fázy tréningov osobnostného rozvoja, ktoré realizujeme s mladými ľuďmi z Domova na polceste Hniezdo a Domu na polceste vo Veľkom Slavkove v rámci projektu Veľký krok do života.

Augustové školenia boli zamerané na zvládanie stresu a trémy. Pýtate sa, ako tieto témy súvisia so štedrosťou či schopnosťou dávať? Účastníci školení stáli pred úlohou podeliť sa o svoje skúsenosti po odchode z detského domova s tými, ktorí sa ešte len pripravujú na to, že raz opustia jeho brány. S deťmi z detského domova v Poprade zdieľali svoje osobné skúsenosti a pohľady na to, čo je najdôležitejšie pre mladého človeka, ktorý opúšťa prostredie detského domova. Školenie, ktoré návšteve detského domova predchádzalo, bolo teda prípravou na prezentáciu pred ľuďmi. Diskutovali sme o rôznych technikách, ako zvládať stres a trému, a niektoré sme si aj vyskúšali.

„Úplne som sa tam dnes videla. Ako keby som sedela medzi nimi,“ opisuje dojmy zo svojej prezentácie deťom z detského domova Zdenka z Domova na polceste Hniezdo. „Aj ja som v domove zažila podobné aktivity a neverila by som tomu, že raz aj ja budem takto rozprávať deťom o sebe,“ dodáva. „Som na seba celkom pyšná,“ hodnotí svoju prvú skúsenosť s prezentáciou v domove. Zároveň oceňuje, že si cez svoj príbeh, ktorý prišla povedať deťom, veľa vecí uvedomila. „Aj keď som mala dnes trému, som rada že som to dala! Určite by som šla aj nabudúce!“ teší sa z novej skúsenosti.

Ďakujeme za spoluprácu zamestnancom Detského domova Poprad a našim dievčatám a chlapcom za to, že mali odvahu hovoriť o svojich úspechoch ale ja neúspechoch a umožniť tak deťom z detského domova, aby sa inšpirovali ich príbehmi aj poučili z ich skúseností 🙂

Ďakujeme zároveň dánskej nadácii The Velux Foundations za to, že vďaka jej podpore môžeme realizovať školenia s cieľom pomôcť mladým ľuďom k osamostatneniu sa.